پارسیس هوای باران-کمرسورهای هوای فشرده

نقش کمپرسورهای هوای فشرده در صنعت مواد غذایی و آشامیدنی

 

هوای فشرده به دلیل کاربرد گسترده در صنایع مختلف، اغلب به عنوان چهارمین ابزار صنعت شناخته می شود. کمپرسورهای هوا در صنایع غذایی و آشامیدنی بسیار ارزشمند هستند زیرا ابزاری تمیز و کارآمد برای بسته بندی و فرآوری فرآهم می کنند. کمپرسورهای هوا می توانند از لایه برداری سبزیجات گرفته تا پرکردن مرتب ظرف های مواد غذایی و آشامیدنی برای افزایش بهره وری و کاهش ضایعات استفاده کرد.

 

کمپرسورهای پیچ دوار چیست؟

کمپرسورهای هوا به ماشین هایی گفته می شود که با استفاده از موتور دیزلی، برقی، گازی یا موتورهای دیگر نیرو را به انرژی بالقوه تبدیل می کنند تا حجم هوا را کاهش دهند. این انرژی پتانسیل به صورت هوای فشرده ذخیره می شود و سپس می تواند برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد. این مدل کمپرسورهای هوا از دو پیچ مارپیچی بهم پیوسته که روتور نامیده می شوند برای فشار دادن هوا در داخل کمپرسور استفاده می کنند.

 

بسیاری از کمپرسورهای مارپیچی از روغن برای راه اندازی موتور استفاده می کنند که تیغه روتور نر را می چرخاند. روتور نر سپس روتور ماده را هدایت می کند. یک فیلم روغنی بین دو روتور تشکیل شده و به عنوان درزگیر و خنک کننده در محفظه فشرده سازی کار می کند. این بدان معنی است که مقداری روغن در هوای فشرده وجود خواهد داشت. برای از بین بردن ذرات روغن، هوای فشرده شده از مخزن یا مخزن جدا کننده عبور می کند که روغن موجود در هوا را به حدود سه قسمت در میلیون یا کمتر کاهش می دهد. هوای فشرده خالص شده قبل از اینکه برای استفاده آماده شود از طریق یک کولر عبور می کند.

 

این کمپرسورها در صنعت مورد علاقه کارخانه ها هستند زیرا بسیار کارآمد هستند و بدون توقف کار می کنند. پیچ های دوار با یک حرکت جاروبرقی مانند کار می کنند، بنابر این جریان پایدار هوا را با اندکی ضربان یا جوشش فراهم می آورند. این کمپرسور نسبت به دیگر کمپرسورها آرام تر و بی صداتر کار می کنند و در دمای کمتری هوای فشرده را ایجاد می کنند. این کمپرسورها به شما این امکان را می دهد که در فضای کوچکتر حجم زیادی از هوای فشرده را تولید کنید.

 

انواع هوای فشرده در تولید مواد غذایی و آشامیدنی

 

هوای فشرده دارای کاربردهای متنوعی در صنایع است. در صنایع غذایی و آشامیدنی، از کمپرسورهای هوای در زنجیره های تولید، بسته بندی و نظافت استفاده می شود. به طور کلی سه نوع مختلف سیستم هوای فشرده در صنایع غذایی و آشامیدنی وجود دارد:

 

تماسی:

 

هوای فشرده که در تماس مستقیم با محصولات غذایی است به عنوان یک سیستم تماس طبقه بندی می شود. این هوای فشرده باید به درستی تصفیه و فیلتر شود تا از ایمنی غذا اطمینان حاصل شود. حفظ نقطه شبنم مناسب هوای فشرده تماسی نیز برای جلوگیری از رشد میکروب ها ضروری است. انجمن هوای شرده انگلیس در راهنمای بهترین روش اندازه گیری هوای فشرده، نقطه شبنم با 40 درجه فارنهایت را برای هوای فشرده تماسی توصیه می کند.

 

غیرتماسی – با ریسک بالا:

 

وقتی هوای فشرده در تماس غیر مستقیم با مواد غذایی و در محیط خط تولید استفاده می شود، آن را یک سیستم غیرتماسی با ریسک بالا می نامند. به عنوان مثال هنگامی که از هوای فشرده برای ایجاد بسته بندی استفاده می شود، که بعدا با فرآورده های غذایی در تماس هستند. به این نوع سیستم ها، سیستم های مخاطره آمیز گفته می شود. همان ایمنی اعمال شده در سیستم های هوای فشرده تماسی باید برای سیستم های هوای فشرده غیرتماسی با ریسک بالا نیز اعمال گردد.

 

غیرتماسی – کم خطر:

در برخی موارد هوای فشرده با هیچ نوع ماده غذایی یا سطحی که مستقیم با مواد غذایی در تماس باشد، ندارد. هنگامی که در سیستم های پنوماتیک استفاده می شود، ماشین های فشار هوای فشرده، شیرهای کنترل، موتورهای هوا یا سایر دستگاه های پنوماتیک استفاده می شود.
وقتی هوای فشرده با مواد غذایی در تماس نباشد، نیازی به رعایت استانداردهای سختگیرانه نیست ولی نقطه شبنم تحت دمای 37 درجه فارنهایت بایستی نگهداری شود.

 

کمپرسورهای هوا برای پردازش مواد غذایی

 

کمپرسورهای هوای فشرده کاربردهای مختلفی در فرآوری مواد غذایی دارند. از هوای فشرده شده با درجه هوای مناسب می توان برای برش و تهیه محصولات یا ایجاد بسته بندی تمیز و سازگار استفاده کرد. در زیر چند کاربرد متداول کمپرسور هوا در صنایع غذایی آورده شده است:

 

مرتب سازی و جابجایی محصول:

 

از کمپرسورهای هوا می توان مواد غذایی و مواد اولیه را به پایین خط تولید منتقل کرد. به عنوان مثال، محصولات پودری اغلب با استفاده از هوای فشرده از طریق لوله ها رانده می شوند. سیلندرهای هوای فشرده و بالابرهای همچنین می توانند محصولات را با سرعت بیشتری به پایین خط انتقال دهند تا به تولید سرعت ببخشند.

 

همچنین می توان از هوای فشرده برای کنترل سوپاپ ها و سایر سیستم های پنوماتیک در مرتب سازی خودکار محصولات استفاده کرد.

محصولات لایه برداری و برش:

 

برای تهیه میوه های خرد شده و پوست گیری میوه ها و سبزیجاتی مانند پیاز می توان از هوای فشرده استفاده کرد. یک دستگاه تولید هوای فشرده تحت فشار می تواند پوست میوه را به صورت خیلی تمیز از محصول جدا کند. همچنین ممکن است از هوای فشرده برای از بین بردن هسته میوه ها استفاده شود. از هوای فشرده فشار قوی می توان برای برش محصولات غذایی استفاده کرد و اغلب جایگزین مناسبی برای چاقو یا تیغه است.

 

پر کردن شیرینی:

 

کیک ها، کلوچه ها و سایر شیرینی های پخته شده ممکن است با استفاده از هوای فشرده پرشوند تا به توزیع وارد کردن مواد مایع کمک کند. این امر باعث پر شدن یکنواخت کیک یا شیرینی و همچنین کاهش ضایعات می شود.

 

محصولات خنک کننده:

 

چاقوهای بادی دستگاه هایی هستند که در بالای تسمه های نقاله قرار گرفته اند و هنگام حرکت به پایین خط تولید، از هوای فشرده برای خنک سازی محصولات استفاده می کنند. محصولات پخته شده اغلب پس از خروج از اجاق گاز با استفاده از جریان هوای فشرده خنک می شوند. سایر محصولات غذایی که باید بو داده شوند، مانند آجیل یا دانه های قهوه ممکن است با هوای فشرده خنک شوند. محصولاتی که با هوای فشرده خنک می شوند، ماندگاری و کارایی بهتری دارند و می توان بعد از پخت سریع آنها را بسته بندی کرد.

 

مخلوط کردن محصول: ممکن است از هوای فشرده برای مخلوط کردن محصولات غذایی خشک مانند غلات استفاده کرد. کمپرسورهای هوا روشی کارآمد و تمیز را برای مخلوط کردن محصولات ارائه می دهند که بسیار لطیف است و به محصول آسیب نمی رساند.

 

محصولات منجمد:

 

بسیاری از کارخانه های مواد غذایی محصولات منجمد از کمپرسور هوا برای انجماد محصولات استفاده می کنند. کمپرسورهای هوا جریان های هوای سرد و خشک را تولید می کنند که به طور موثر محصول را خنک و منجمد می کند.

 

بسته بندی:

 

می توان با استفاده از کمپرسور قالب های ضربه ای برای بسته بندی مواد غذایی ایجاد کرد. شیشه یا پلاستیک در داخل قالب گرم می شود و سپس از هوای فشرده فشار قوی برای شکل دهی و قالب دهی به آنها استفاده کرد. سپس ظرف خنک می شود و اغلب با استفاده از هوای فشرده از قالب برداشته می شوند.

 

تمیز کردن و پر کردن بسته بندی:

 

قبل از پرکردن قالب ها با محصولات، می توان از هوای فشرده برای تمیز کردن ظروف استفاده می شود. این بخش می تواند شامل قوطی، بطری یا کیسه باشد.

 

نیتروژن دار کردن:

 

در بسته بندی محصولات ظریف مانند چیپس گاهی اوقات از گاز نیتروژن استفاده می شود تا از خرد شدن محصول جلوگیری شود. گاز نیتروژن با کمک کمپرسور هوا به داخل پمپاژ می شود تا فضای داخل بسته بندی را تحت فشار قرار دهد.

 

حفظ پاگیزگی:

 

ممکن است از کمپرسورهای هوا برای حذف بقایای اضافی یا مواد غذایی از خط تولید استفاده کرد. این امر معمولا در نانوایی های تجاری یافت می شود زیرا می توان از هوای فشرده برای تمیز کردن خرده ریزهای تجهیزات و محصولات پخته شده مانند نان استفاده کرد.

 

کاربرد کمپرسورهای هوای فشرده در صنعت تولید نوشیدنی ها

 

کمپرسورهای هوا می توانند ابزاری بسیار سودمند در صنعت غذا و آشامیدنی باشند. از آنجا که بسیاری از سیستم های هوای فشرده در تماس مستقیم با غذا هستند، این هوای فشرده برای جلوگیری از آلودگی باید استانداردهای خلوص و پاکیزگی را حفظ کند. این استانداردها شامل تصفیه هوای فشرده، حذف روغن از هوای محیط و خشک شدن هوا برای جلوگیری از رشد میکروبی است. آلودگی مواد غذایی یک مشکل اساسی در کلیه کشورها می باشد. بنابراین تمیز کردن هوای فشرده شده در هنگام مصرف در خط تولید غذا و آشامیدنی باید جدی گرفته شود.

 

در ذیل برخی از چالش های استفاده از هوای فشرده در صنایع غذا و آشامیدنی و بهترین روش ها برای اطمینان از استفاده ایمن و سالم از این هوا آورده شده است.

 

1. حذف رطوبت

اولین نگرانی در تولید سالم هوای فشرده رطوبت می باشد. هوای فشرده موجود در هوای فشرده مورد استفاده در خط تولید غذا و آشامیدنی بایستی به درستی خشک شود تا باعث رشد قارچ یا میکروب نشود. اگر هوا به درستی خشک نشده باشد، رشد میکروبی می تواند در داخل لوله های کمپرسورهای هوا رخ دهد. این آلاینده ها پس از استفاده از هوای فشرده شده بر روی محصولات غذایی یا ظروف دمیده می شوند. هوای فشرده حاوی رطوبت بیش از حد نیز می تواند باعث رشد میکروب در مواد غذایی شود. هنگام استفاده از هوای فشرده در تولید غذا یا نوشیدنی باید همیشه آن را در نقطه شبنم و در فشار مناسب خشک کرد. هوای فشرده شده تماسی و یا هوای فشرده غیرتماسی با ریسک بالا همیشه در نقطه شبنم بایستی در منفی 40 درجه فارنهایت حفظ شود. سیستم های هوای فشرده کم خطر غیر تماسی نیز بایستی در 37 درچه فارنهایت نگهداری شوند.

 

2. حذف روغن

 

کمپرسورهای هوا برای اطمینان از پاک شدن ذرات روغن از هوا باید از فیلترها استفاده کنند. در یک کارخانه بخار روغن در هوا یکی از نگرانی های رایج است زیرا می تواند از سایر ماشین آلات موجود در خط تولید در هوا و محیط منتشر شود. بخار روغن باید با بالاترین درجه ممکن فیلتر شود. برای هوای فشرده تماسی 0.01 میلی گرم در متر مکعب یا کمتر بایستی وجود داشته باشد و برای سیستم های هوای فشرده کم خطر غیرتماسی بایستی 0.1 میلی گرم در هر متر مکعب یا کمتر روغن وجود داشته باشد.

 

3. از بین بردن آلاینده ها

 

هوای فشرده همچنین ممکن است دارای ذرات جامد باشد که در صورت انتقال به محصولات غذایی یا آشامیدنی می تواند باعث آلودگی شود. ذرات جامد گاهی اوقات هنگام خشک شدن هوای فشرده تبدیل به میکرو ارگانیسم ها یا قارچ ها می شوند. سایر آلودگی ها از پوشش روی روتورها یا کمپرسور هوا یا سایر مکانیسم های داخلی ناشی می شوند. گرد و غبار و سایر ذرات موجود در هوا نیز به طور طبیعی وارد کمپرسور هوا می شوند و بایستی از آن جدا شوند. این ذرات جامد را می توان با استفاده از فیلتر هوا در داخل کمپرسور هوا فیلتر کرد.

 

محتویات کمپرسور خود را ایزوله کنید

 

از آنجا که ممکن است آلاینده ها به طور طبیعی در مناطق تولیدب به عنوان گرد وغبار یا بقایای حاصل از فرآوری وجود داشته باشند، کمپرسورهای هوا باید خودگردان باشند، تا ذرات غذا نتوانند وارد کمپرسور شوند.

 

برای اطمینان از استفاده ایمن از هوای فشرده در خط تولید مواد غذایی و آشامیدنی ها، شرکت ها بایستی از برنامه های تحلیل خطر و نقطه کنترل بحرانی (HACCP) را تنظیم کنند که شامل بهترین روش ها برای استفاده از کمپرسورهای هوا است. استانداردهای هوای فشرده شده برای صنایع غذایی باید همیشه رعایت شود تا از آلودگی محصولات غذایی جلوگیری شود. آزمایش ها بایستی به صورت دوره ای انجام شود تا بررسی شود که نقطه شبنم در دما و فشار درست حفظ می شود.

 

منبع: kaishanusa.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *