تجهیزات هوای فشرده-پارسیس هوای باران

5 دلیل برای ممیزی سیستم کمپرسور هوا

 

کمپرسور هوا بخشی حیاتی در عملکرد شماست و برای عملکرد دقیق و روان شما نیازمند حسابرسی دقیق این سیستم هستید. این ارزیابی به شما کمک می کند تا مشکلات این سیستم را بفهمید و آنها را برطرف کنید.

اگر مطمئن نیستید که ممیزی برای کمپرسور هوا مناسب است، کمی وقت بگذارید و یادبگیرید چگونه بهبود عملکرد کمپرسور هوا می تواند برا کارکرد بهتر سیستم سودمند باشد. ما پنج دلیل برای بررسی سیستم کمپرسور هوا را به همراه یکسری از نکات در مورد ارزیابی سیستم برای شما توضیح خواهیم داد، پس با ما همراه باشید.

 

ممیزی کمپرسور هوا چیست؟

ممیزی کمپرسور هوا سیستم را ارزیابی می کند و هر مشکلی را که بر عملکرد و کارایی آن تاثیر می گذارد مشخص می کند. این مسائل می تواند بر میزان کارایی کمپرسور هوا و همچنین استفاده از انرژی آن تاثیر بگذارد. سپس ارزیابی کمپرسور هوا به شما کمک می کند تا ببینید سیستم و مسائل آن در صورت وجود چقدر برای شما خرج دارد. برای تعیین نحوه عملکرد واحد، چک لیست ممیزی هوای فشرده اغلب شامل بررسی موارد زیر می گردد:

نشت و افت فشار: نشت در لوله کشی سیستم منجر به هدر رفتن بیشترین هزینه های انرژی می شود. وقتی سیستم دارای نشتی باشد کمپرسور هوا مجبور است با فشار بیشتری کار کند و هزینه زیادی برای شما خواهد داشت. در یک سیستم با 100 psi یک سوراخ با قطر 1.8 اینچ می تواند بیش از 1200 دلار هزینه برق را در یک سال هدر دهد. ممیزی اتصالات، کوپلینگ ها، شیلنگ های انعطاف پذیر و سایر مناطقی که ممکن است در نشتی موثر باشند، بررسی می کند.

 

فشار مناسب:

اگر افت فشار یا نشتی دارید، ممکن است متوجه شوید که از فشار بیشتری برای جبران استفاده می کنید. این چیزی است که در سیستم به عنوان تقاضای کاذب در نظر گرفته شده و سیستم را مجبور به کار بیشتر می کند. اسفتاده از فشار بالاتر به معنای هدر رفتن نشتی است. با کمترین فشار ممکن کار کنید و اطمینان حاصل کنید که از انظر ممیزی همه موارد را بررسی کرده اید. همچنین می توانید برای افزایش کارایی از تنظیم کننده فشار یا کنترل کننده جریان استفاده می کنید.

 

فیلترهای هوا:

با فیلتر مسدود شده، یک کمپرسور جریان هوا سرعت کمتری دارد. این فیلتر برای از بین بردن ذراتی از هوا که به واحد آسیب می رساند ضروری است. ضعیف بودن فیلتر هوا باعث می شود کمپرسور بیشتر کار کند. این هزینه های انرژی را افزایش می دهد و می تواند تعمیرات گران قیمت پایین خط را تضمین کند. تمیز کردن و جایگزینی فیلترها و استفاده از فیلترهای صحیح برای سیستم می تواند از بروز این مشکلات جلوگیری کند، اما بازرسی همچنان باید از این اجزا به عمل آید.

 

خشک کن های هوا:

فشرده سازی هوا باعث ایجاد تراکم می شود و یک خشک کن رطوبت هوا را از بین می برد تا مخزن، خطوط و ابزارها از آسیب محافظت شوند. ممیزی بررسی می کند که خشک کن در شرایط کار قرار دارد و برای سیستم مناسب است. خشک کن نامناسب باعث کارکرد بیش از حد قطعات شده و مانع از بهره وری انرژی سیستم می گردد.

 

چرا ممیزی را انجام می دهیم؟

همه قسمت های کمپرسور هوا با هم کار می کند. ااگر یکی از اجزا خراب یا معیوب باشد و یا نادرست کار کند سیستم را به خطر می اندازد. این بدان معنی است که برای جبران قطعات دیگر باید بیشتر کار کنند و این باعث افزایش هزینه های انرژی می گردد. اگر قطعه ای به درستی کار نمی کند، ممکن است مجبور باشید اغلب اجزای سیستم کمپرسور هوا را تعمیر یا تعویض کنید.

طبق گفته انرژی استار، بیش از سه چهارم هزینه طول عمر کمپرسور هوا برای تامین برق است. مدت زمانی که برق منطقه شما در پیک مصرف است، هزینه برق سیستم در درجه اول میزان اهمیت قرار دارد و سیستم شما را تحت تاثیر قرار می دهد. یک کمپرسور هوای ضعیف و یا نیازمند تعمیر مجبور است بیشتر کار کند و کارکرد بیشتر انرژی و هزینه بیشتر را برای شما در پی خواهد داشت.

 

انواع ممیزی کمپرسور هوا

 

تجهیزات هوای فشرده-پارسیس هوای باران

 

درحالی که می توانید ارزیابی کمپرسور هوا را خودتان انجام دهید، همچنین می توانید یک ممیز حرفه ای نیز استخدام کنید که در مورد سیستم شما اطلاعات بیشتری در اختیارتان قرار دهد. انجام ممیزی توسط خودتان نیازهای نگهداری و تعمیر را نشان می دهد و مفید است، اما یک متخصص می تواند تعیین کند که آیا از این واحد صنعتی بهره وری لازم را به عمل می آورید و آیا اجزا به درستی کار می کند یا خیر. بسته به حرفه ای که برای ارزیابی کمپرسور انتخاب می کنید ممکن است نوع ممیزی متفاوت باشد:

 

1. ارزیابی های گذرا:

این ارزیابی ساده ترین روش ارزیابی است، شامل یک چک بصری، معمولا با تجهیزات کم یا حتی بدون تجهیزات خاص. ممکن است از نیم روز تا دو روز طول بکشد، اما براساس سیستم و افراد ممیزی که انتخاب می کنید متفاوت است. یک متخصص هوای فشرده می تواند شما را در این امر یاری کند، به طور معمول نشتی یا فشار را اندازه گیری و بررسی کند. این افراد ممکن است سیستم شما را ترسیم کنند و گزارشی از یافته های خود تنظیم و به شما ارائه دهند و توصیه های لازم را درمورد تعمیر و یا نگهداری سیستم در اختیار شما قرار دهند.

 

درصورتی که بخواهید نگرانی های مربوط به تعمیر و نگهداری را شناسایی کرده و ارزیابی مختصری از سطح کارآیی انرژی فعلی خود انجام دهید، یک ممیزی از کمپرسور هوای شما مناسب است. افراد حرفه ای می توانند روش هایی را برای بهبود یا به حداکثر رساندن بازدهی انرژی سیستم پیشنهاد دهند. آنها ممکن است تغییراتی را در سیستم ایجاد کنند و یا پیشنهادات و اطلاعاتی را براساس آنچه مشاهده کرده اند، تنظیم و به شما ارائه دهند.

 

2. ارزیابی سیستم

 

سطح بعدی ارزیابی کمپرسور هوا کمی دقیق تر از یک مرور است. ممیزی سیستم شامل ثبت داده ها برای درک بهتر مصرف انرژی و کاستی های سیستم است. یک ممیز حرفه ای ممکن است جزئیات دقیق مصرف برق را محاسبه کند و نمودارهایی را ارائه دهد.

بسته به شرکتی که برای انجام ممیزی انتخاب می کنید ثبت اطلاعات ممکن است یک هفته زمان ببرد. افراد حرفه ای باید اطلاعات دقیق مصرف انرژی کمپرسور هوا را دریافت کنند و ممکن است در طی یک روز هیچ گونه اطلاعاتی را از سیستم دریافت نکنند.

 

3. ممیزی کامل یک سیستم

 

برای ارزیابی دقیق سیستم کمپرسور هوا، ارزیابی کاملی را انتخاب کنید. این گزینه بسته به متخصصانی که با آنها کار می کنید، ممکن است حدود یک هفته یا بیشتر طول بکشد. اگر می خواهید درمورد سیستم کمپرسور هوا بیشتر بدانید، این ارزیابی را انتخاب کنید و موارد ذیل را جزو گزارش تان لحاظ کنید:

 

اندازه گیری هوا:

این آمار میزان تقاضای هوای فشرده را در طول چرخه زمانی که یک فرد حرفه ای ممیزی را انجام می دهد اندازه گیری می شود. آنها بدون وقفه عملکرد جریان هوا را آزمایش می کنند.

 

نشت هوا:

افراد حرفه ای سیستم را از نظر نشتی بررسی می کنند و به این ترتیب میزان هوای نشتی را به شما ارائه می دهند. این به شم انشان می دهد که آیا برای بهره وری از انرژی خود نیاز به تعمیرات دارید یا خیر؟

 

کیفیت هوا:

این ارزیابی می تواند تعیین کند که آیا سیستم نیاز به تعویض یا تغییر فیلترهای هوا دارد یا خیر. ذرات آب و روغن و همچنین هر چیزی که از هوای خارج از سیستم به آن وارد می شود می تواند نحوه عملکرد سیستم را تهدید کند و این موارد می تواند یک آمار مهم برای سیستم شما باشد.

 

تعمیر و نگهداری:

افراد حرفه ای می توانند ارزیابی کنند که برنامه نگهداری شما چقدر موثر یا بی اثر است. آنها از نحوه مراقبت شما از اجزایی مانند فیلترها، خشک کن ها و سایر قطعات گزارش کلی و تاثیر گزاری ارائه می دهند.

 

نظارت کنترل:

ممکن است ممیز کمپرسور پیشنهاداتی برای حفظ یا بهبود بهره وری انرژی سیستم داشته باشد. این پیشنهادها راه حل های طولانی مدت هستند که به حفظ سیستم شما در آینده کمک خواهند نمود.

 

دلایل انجام ممیزی کمپرسور هوا

 

ممیزی کمپرسور هوا فواید بسیاری دارد که می تواند در کل عملکرد بهتری را در تاسیسات شما ایجاد کند. این پنج دلیل را برای بررسی سیستم کمپرسور هوا در نظر بگیرید:

 

1. پس انداز کنید

ارزیابی استراتژیک سیستم کمپرسور هوا، هرگونه مشکل در زمینه تجهیزات یا کارآیی را نشان خواهد داد. هنگامی که برای رفع این مشکلات گام برمیدارید، می توانید در نهایت در هزینه های سیستم پس انداز کنید . پس انداز هزینه ها از بزرگترین مزایای ممیزی کمپرسور هوا است. شما می توانید آنچه را پس انداز می کنید به سایر زمینه های ضروری کار خود اختصاص دهید یا به سادگی از سود بیشتری بهره مند شوید.

دو روش اصلی وجود دارد که ممیزی کمپرسور هوا می تواند در هزینه های شما صرفه جویی کند. اگر توصیه های حرفه ای را برای بلند مدت رعایت کنید، موارد زیر می تواند برای شما ایجاد صرفه جویی و پس انداز کند:

 

بهره وری بهتر انرژی:

به یاد داشته باشید که 76% از هزینه های کمپرسور هوا صرف برق می شود، بنابراین بدون داشتن یک سیستم کارآمد، ممکن است این میزان هدر رود. ارزیابی سیستم فعلی و انجام تعمیرات یا به روز رسانی، در صورت لزوم باعث کاهش هزینه های مصرف برق می شود. تعداد دفعات استفاده شما از کمپرسور هوا، هزینه های انرژی در منطقه و سایر مشکلات قبل و بعد از ممیزی متفاوت خواهند بود. به طور متوسط یک ممیزی سیستم می تواند هزینه های انرژی شما را تا 50% کاهش دهد.

 

کاهش هزینه های نگهداری از تجهیزات:
یک ممیزی از سیستم و تجهیزات می تواند هزینه تعمیرات و نگهداری را تا 30% کاهش دهد. به این دلیل که ممیز نقاط ضعف سیستم را بررسی می کند و از تحمیل تعمیرات ناگهانی و اجباری به سیستم جلوگیری می کند. وقتی کمپرسور هوا در بهترین شرایط ممکن است، همه چیز درست کار می کند و هیچ یک از اجزا مجبور نیستند برای جبران جز آسیب دیده کار بیشتر را تحمل کنند و این به معنی دوام بیشتر قطعات سیستم است.
در برخی موارد ممیزی اساسا می تواند هزینه خود را پرداخت کند و یا حداقل به شما کمک می کند که از هدر رفتن پول برای یک سیستم ناکارآمد یا آسیب دیده جلوگیری کنید.

 

2. ایمنی را بهبود بخشید

شما برای ایمنی خود و همه اعضای تیم خود ارزش قائل هستید. ممیزی خطرات احتمالی را شناسایی می کند، سپس می توانید در یک محیط امن از کمپرسور هوا استفاده کنید. در هنگام ارزیابی کمپرسور هوا، یک متخصص ممکن است مناطق مختلفی را که می تواند باعث به خطر افتادن ایمنی گردد، بررسی کند. از جمله:

 

شیلنگ های هوای آسیب دیده: این قطعات در صورت آسیب دیدگی خطرات ایمنی را به همراه دارند و به طور بلقوه می توانند به سایر اجزای کمپرسور آسیب برسانند. شیلنگ های هوای آسیب دیده همچنین می توانند باعث کاهش فشار در سیستم شوند.
فشار سنج: یک فشار سنج معیوب ممکن است با نشان دادن فشار اشتباه مخزن، فشار زیادی را بر کمپرسور وارد آورد و عدد نادرست فشار سنج ممکن است باعث ترکیدن مخزن شود که به صورت بالقوه آسیب های شدیدی را بوجود می آورد.

اجزای الکتریکی: یک ممیزی باید اجزای الکتریکی سیستم کمپرسور هوا را بررسی کند. این بررسی ها به شما کمک می کند تا از خطرات الکتریکی ناامن، چه از طریق منبع تغذیه یا دیگر اجزاء الکتریکی سیستم جلوگیری کنید.
همچنین افزایش ایمنی سیستم کمپرسور هوا از تاسیسات در برابر آسیب محافظت می کند. این مزیت همچنین باعث صرفه جویی در هزینه های شما در حالت کلی می گردد.

 

3. بهره وری سیستم

با ممیزی درست مشخص می گردد که آیا سیستم بهره وری کافی را دارد یا خیر. افراد متخصص با داشتن دانش کافی از کمپرسور و صنایع مختلف می توانند براساس صنعت شما، استفاده از کمپرسور مناسب یا قطعات جایگزین را به درستی پیشنهاد دهند. برخی از عواملی که شما با یک متخصص می توانید هنگام تصمیم گیری در هنگام ممیزی درنظر بگیرید عبارتنداز:

  • تقاضای کلی هوای فشرده
  • عملکرد کمپرسور
  • سرعت عملیاتی مورد نظر
  • میزان ساعت های مورد نیاز خدمات دهی سیستم
  • بودجه نگهداری کوتاه مدت و بلند مدت
  • بودجه کلی سیستم

 

البته سیستم های کمپرسور هوای جدید می توانند میزان قابل توجهی از هزینه های سیستم را کاهش دهند. اما این درصورتی است که یک سیستم جدید عملکرد شما را کارآمدتر کند.

 

4. افزایش تولید

یک کمپرسور هوا که به خوبی نگهداری می شود از نظر مصرف انرژی و بهره وری کارآمدتر خواهد بود. ممکن است این تغییرات را در مدت زمان کوتاهی تجربه کنید و بتوانید افزایش تولید را مشاهده کنید. برای رسیدن به تولید بیشتر موارد زیر را ارزیابی کنید:

 

آلودگی ها:

آب، روغن و سایر ذرات بر نحوه عملکرد کمپرسور هوا و بهره وری تیم شما تاثیر می گذارد. این ذرات می تواند محصولی را که تولید می کنید آلوده کنند و این باعث هدر رفتن محصول نهایی گردد. این امر باعث خرابی سیستم و کاهش بهره وری می گردد.

 

سوء عملکرد:

بدون ممیزی نمی دانید چه قطعاتی از کمپرسور هوا آسیب دیده یا نیاز به تعمیر و نگهداری دارد. اگر کمپرسور هوا خراب شود و تیم شما مجبرو به کار شود تا زمانی که بتوانید سیستم را تعمیر کنید، سیستم شما مختل خواهد شد.

مخازن ذخیره سازی:

درطول ممیزی، یک متخصص ممکن است به شما پیشنهاد کند که از مخازن ذخیره استفاده کنید یا استفاده از آنها را افزایش دهید و براساس میزان هوای فشرده مخازن شما، این میزان می تواند متغیر باشد. همچنین می توانید مخازن کوچتری را برای افزایش بهره وری تهیه کنید و یا از یک مخزن بزرگتر برای ذخیره هوای بیشتر کمک بگیرید.

 

5. سازگاری نتایج

درصورتی که از کمپرسور هوا در یک خط تولید استفاده می کنید، ممیزی می تواند نتایج سازگاری را ایجاد کند. محصولات قابل اعتمادتر مشتریان راضی را به همراه خواهد داشت و همین امر باعث سازگاری تجهیزات شما در پروژه های آتی می گردد. موارد ذیل را برای ایجاد سازگاری بررسی کنید:

سازگاری فشار هوا: هنگامی که سیستم دارای فشار سنج عملکردی است و هیچ گونه نشتی ندارد، درک دقیق تری از فشار مورد استفاده خواهید داشت. مخصوصا تجهیزاتی مانند اسپری ها به یک فشار هوای قابل اعتماد و سازگار برای ایجاد محصول نهایی نیاز دارند.

 

عملکرد رگولاتور:

هنگامی که ممیزی تنظیم کننده کمپرسور هوا را بررسی می کند، شما خواهید دانست که هریک از اجزا در چه حالتی عملکرد درستی خواهند داشت. در این حالت می توانید برای هر یک از تجهیزات سطح فشار درست را تنظیم کنید. درصورتی که فشار لازم برای هر یک از اجزا را بدانید و بتوانید سازگاری بین کمپرسور و آن جز ایجاد کنید سازگاری بیشتری در نتایج کلی خواهید داشت.

 

 

منبع:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *