کمپرسور

نحوه عملکرد فیلترها در سیستم هوای فشرده

کمپرسورهای هوای فشرده طیف گسترده ای از ماشین آلات را در صنایع مختلف در بر می گیرند. از کاربرد این کمپرسورها می توان به ماشین آلات و ابزارهای مورد استفاده در کارهای ساختمانی، مانند جک چکش ها و سمباده ها، و بسیاری از سیستم های پنوماتیک دیگر نام برد. هوای فشرده دارای آلودگی های مختلفی است که برای عملکرد درست دستگاه ها، کاهش زمان خرابی و افزایش طول عمر آنهاف نیاز به حذف این آلودگی ها می باشد.

 

فیلتر کمپرسور هوا چه کاری انجام می دهد؟

فیلتر کمپرسور هوا که به آنها فیلترهای خط هوا نیز گفته می شودف در خطوط هوای متراکم به عنوان راهی برای جلوگیری از ورود مایعات و آلاینده های جامد به کمپرسورهای هوا استفاده می شوند. آنها از ورود این آلاینده ها به تجهیزات و همچنین ایجاد خسارت جلوگیری می کند. یک فوت مکعب هوای فشرده ممکن است علاوه بر مقدار قابل توجهی روغن و آب، میلیون ها ذره خاک را در خود جای دهد. بسته به نوع کاربرد، هوای فشرده حتی ممکن است حاوی سرب، جیوه یا سایر فلزات سنگین باشد.

 

بدون فیلترهای کمپرسور هوا این آلودگی ها، عملکرد اجزای حیاتی سیستم مانند سیلندرها و شیرها به خطر می افتد. فیلتراسیون هوا عنصری اساسی در تهیه هوای فشرده است و همچنین می تواند از تورم مهر و موم ها و ساییدگی زودرس آنها جلوگیری کند. هوای فشرده تمیز علاوه بر کاهش زمان خرابی، باعث کاهش هزینه های انرژی نیز می شود.

 

فیلتر کمپرسور هوا چگونه کار می کند؟

فیلترهای خط هوا با فشار دادن هوا برای به دام انداختن ذرات جامد و جداسازی مایعات از هوای فشرده کار می کنند. برای روشن کردن روند به شناسایی اجزای اصلی موجود در فیلتر کمپرسور هوا می پردازیم:

ورودی :

ورودی یا ورودی کمپرسور هوا جایی است که هوا وارد فیلتر می شود. یک درپوش داخلی وجود دارد که هوا را به سمت پایین به یک مارپیچ منتقل می کند. در استفاده از ورودی بایستی این نکته را متذکر شویم که ورودی باید متناسب با فیلتر هوا باشد و ورودی کوچتر از فیلتر آیتم مناسبی نخواهد بود.

 

فیلتر کپ:

این آیتم به هدایت جریان هوا به سمت فیلتر کمک می کند. جهت ورود هوا را می توان با فلش در قسمت خارجی فیلتر تشخیص داد، که این امر در هنگام نصب به اپراتور کمک می کند که کپ را به اشتباه نصب نکند.

 

مسیر هوا:

این همان مسیر واقعی است که هو طی می کند چون مانند یک سیکلون می چرخد و از خود فیلتر هوا عبور می کند.

 

تخلیه فیلتر:

این روزنه باعث می شود هوا از فیلتر خارج شود و باید با اندازه ورودی مطابقت داشته باشد. اگر تخلیه فیلتر خیلی کم باشد، جریان هوا را محدود می کند.

 

المنت فیلتر:

المنت فیلتر خود همان چیزی است که آلودگی ها را از هوا خارج می کند و به مرور زمان ذرات معلق را می گیرد. در نهایت، المنت فیلتر مسدود شده و باید تمیز یا تعویض گردد.

 

کاسه فیلتر:

کاسه بزرگترین قسمت فیلتر است که می توانید آن را ببینید. به یک درپوش متصل شده و به صورت نخ های تابیده شده در هم در جای خود ثابت است.

 

منطقه ساکن فیلتر:

آلودگی ها، آب و روعن جمع آوری شده توسط فیلتر همگی در منطقه صاف یا ساکت فیلتر که در پایین آن قرار می گیرد.این منطقه معمولا با مانعی که از پایین فیلتر آویزان است و از ورود مجدد بقایای هوا به داخل جلوگیری می کند.

 

تخلیه:

آلودگی های جمع آوری شده باید تخلیه شوند. بسیاری از فیلترها به صورت دستی تخلیه می شوند، اما سایر فیلترهای دارای تخلیه خودکار شناور یا برقی هستند.

در مرحله اول فیلتراسیون، هوای فشرده از فیلتر مش عبور می کند. این درصورتی است که ذرات بزرگ توسط فیلتر به دام بیفتد، در این حالت یک توده از آلودگی جمع می شود و آب و قطرات بزرگتر متراکم و سپس به محفظه جداسازی می روند.

 

هوای فشرده به آهستگی پایین می رود و ذرات روی یک سطح لانه زنبوری متراکم می شوند. این حرکت قطرات را به سمت تخلیه تسهیل می کند. پس از ورود به سیستم تخلیه آلودگی از طریق شیر تخلیه، تخلیه می شود. این مرحله از فیلتراسیون اکثرا حاوی قطرات روغن، ذرات بزرگ و قطرات آب می باشد.

 

سنجش میکرونی

 

فیلترهای کمپرسور هوا ذرات را در حد میکرون کوچک می کنند. یک میکرون یک میلیونیوم متر است. برای مقایسه می توانید موی انسان را در نظر بگیرید که در حد 70 میکرون است. فیلترهای ریز ذرات می توانند ذراتی به اندازه 5 میکرون را از بین ببرند، در حالی که یک فیلتر معمولی با هدف از بین بردن ذرات 30 یا 40 میکرون تولید می شود.

هنگام استفاده از فیلتر ریزگردها، خطر گرفتگی فوری فیلتر را تهدید می کند، به همین منظور جهت جلوگیری از گرفتگی فیلتر ریزگرد، از یک فیلتر معمولی در کنار فیلتر ریزگرد استفاده نمایید. به این ترتیب ذرات بزرگتر قبل از اینکه فیلتر ریزتر را مسدود کنند، به دام خواهند افتاد.

 

سوالات متداول در مورد فیلتر کمپرسور هوا:

 

کسانی که دارای کمپرسور هوا هستند، دوست دارند در مورد کمپرسورها، نحوه عملکرد آنها و عملکرد فیلترهای کمپرسور هوا بیشتر بدانند. در این بخش ما سوالات متداولی که برای افراد در این زمینه بوجود می آید پاسخ داده ایم:

 

فیلترهای درون خطی:

 

آیا کمپرسور هوا به فیلتر نیاز دارد؟

بله، بدون فیلتر هوا، هوای فشرده با میلیون ها ذره و آلودگی وارد کمپرسور می شود که باعث فرسودگی اجزا کمپرسور و افزایش هزینه های نگهداری و کاهش طول عمر کمپرسور می شود.

 

میکرون چیست؟

میکرون که میکرومتر نیز نامیده می شود، یک واحد اندازه گیری برابر 0.001 میلی متر یا حدود 0.000039 اینچ است. نماد رسمی میکرون mµ است. فیلترهای کمپرسور هوا با توجه به اندازه ذراتی که می توانند به دام بیندازند اندازه گیری می شوند که معیار اندازه گیری آنها میکرون می باشد.

 

کیفیت هوای کمپرسور باید در چه سطحی باشد؟

 

کیفیت هوا توسط استاندارد بین المللی ISO 8573-1:2010 تعیین می گردد. این استاندارد از رده بندی کلاس برای ذرات جامد، محتوای روغن و مایعات آب استفاده می کند که امتیاز در این کلاس از 1 تا 9 می باشد. هرچه تعداد کمتر باشد، سطح آلودگی پایین تر است و بنابراین کیفیت هوا بالاتر است.

برنامه ها و فرآیندهای شما میزان کیفیت هوا را تعیین می کند. بسیاری از کاربردهای پنوماتیک هوای فشرده به فیلتر استاندارد ذرات خشک نیاز دارند. سایر فرآیندها ممکن است به حذف بخارها و دیگر ذرات مورد تایید OSHA نیاز داشته باشند. برای تعیین کیفیت هوای مورد نیاز به توصیه ها و مشخصات کارخانه سازنده مراجعه کنید.

 

فیلترهای داخلی کجا قرار دارند؟

 

در بیشتر قسمتها، فیلترهای کمپرسور خطی بلافاصله بعد از کمپرسور، قبل و بعد از خشک کن و قبل از قطه یافت می شوند. آنها باید در بالادست شیرها، محرک هاف روان کننده ها و تنظیم کننده ها نصب شوند. برخی از کمپرسورهای اختصاصی فیلترهای اضافی در مکان ها و موقعیت های متفاوت از حالت کلی قرار می دهند و این کار به دلیل عملکرد و فرآیندهای انحصاری آن کمپرسور می باشد.

 

آیا در کمپرسور هوا به ریگلاتور نیاز داریم؟

در بیشتر موارد، بله. ریگلاتور به شما امکان می دهد فشار جریان هوا خارج شده از مخزن کمپرسور را افزایش یا کاهش دهید. توانایی تنظیم PSI برای مطابقت با مشخصات ابزار و عملکرد مناسب ابزار شما ضروری است. تقریبا در تمام کمپرسورهای هوای صنعتی یک رگلاتور تعبیه شده است.

 

چه زمانی باید فیلتر ورودی را تعویض کنیم؟

اگر هر هفته چندین روز از کمپرسور استفاده می شود، فیلتر تصفیه هوا باید هر هفته تمیز شود. به این موضوع توجه داشته باشید که آیا تمیز کردن آلودگی آسان تر است یا موجه شدن با سوراخ یا نشتی در کمپرسور، متوجه می شوید که تمیز کردن یا تعویض فیلترهای ورودی کار ساده تری خواهد بود. مدت زمان بین تعویض فیلتر در درستگاه های مختلف متفاوت است.

 

آیا هوای فشرده به جدا کننده آب نیاز دارد؟

بله، آب متراکم شده از هوای محیط بدون جدا کننده آب جمع می وشد و اگر توسط جدا کننده آب برداشته نشود، به کمپرسور و اجزای داخلی متصل به آن آسیب می رساند.

 

جدا کننده های آب و هوا چگونه کار می کنند؟

جدا کننده های آب از یکی از دو روش برای حذف میعانات استفاده می کنند:

جدا کننده های گریز از مرکز یک حرکت چرخشی ایجاد می کنند که باعث می شود ذرات با شتاب گرفتن به سمت بیرون تابش پیدا کنند. با رسیدن ذرات به خارج جدا کننده، آنها به داخل کاسه فیلتر تخلیه می شوند. این روش برای ذرات جامد بزرگتر از پنج میکرون و برای آب کاربرد دارد. مزیت بزرگ جدا کننده های گریز از مرکز این است که این فرآیند نیاز به نگهداری ندارد.

جدا کننده های جمع کننده باعث جریان هوا از داخل المنت فیلتر به خارج می شوند. هنگام استفاده از این نوع جدا کننده آب برای کمپرسورهای هوا، نیاز به تعویض مرتب کارتریج های فیلترها دارد که به دلیل تعمیر و نگهداری مرتب منجر به افزایش طول عمر مفید دستگاه خواهد شد.

 

اثرات وجود آب در تجهیزات هوای فشرده

 

آب موجود در سیستم هوای فشرده شما می تواند خیلی زود خسارت زیادی به همراه داشته باشد و نیاز به خشک کن ها و فیلترهای هوای فشرده را ایجاد کند که تمام رطوبت را از بین می ببرند. برنامه های کاربردی کارخانه مثال خوبی در این مورد است. قبل از توسعه خشک کن ها و جدا کننده های آب، این مشکلات رایج گریبانگیر مصرف کننده های کمپرسورهای هوای فشرده بود:

 

روغن کاری اجزای متحرک کمپرسور هوا باعث پوشانده شدن قسمت های قابل زنگ زدن می شود. به دلیل عدم سازگاری تجهیزات هوای فشرده با رنگ های پاششی که منجر به چسبندگی و بافت غیریکنواخت روی محصولات رنگ شده می گردد. تشکیل یخ در خطوط کنترل، منجر به عملکرد نادرست در کنترلرهای اساسی دستگاه می گردد.خوردگی ابزارهای متصل شده، منجر به ایجاد عملکرد نادرست تا خرابی کامل در کل دستگاه می گردد.
وجود رطوبت در هوای فشرده برای هر یک از اجزای متصل که به کنترل پنوماتیک نیاز دارند یک اثر دومینویی ایجاد می کند. وقتی زنگ زدگی یا گرفتگی به دلیل رطوبت اتفاق می افتد، کارخانه ها مجبور به تعطیلی می شوند و سود خود را از دست می دهند.

 

خسارت وجود آب و تجهیزات پنوماتیک

 

وقتی رطوبت و آلاینده های روغنی حمل شده روی قطعات بادی جمع می شوند، سیلندرها با سرعت بیشتری فرسوده می گردند. این امر باعث ایجاد نیاز مکرر به تعمیرات بلبرینگ ها و آب بندی ها می شود. از آنجا که این حلال جهانی است، رطوبت روغنی ایجاد شده باعث تخریب و عدم روانکاری قسمت های متحرک سیلندر هوا می گردد در نتیجه خطر سوء عملکرد افزایش می یابد.

 

وقتی هوای بخار شده در ابزار پنوماتیک به قرقره ها، پیستون ها و دیافراگم های دریچه ها منتقل می شودف منجر به سخت شدن آن می شود که این اتفاق باعث ترک خوردگی این اجزا می گردد. صرف نظر از کاربرد هواف رطوبت موجود در آن سیلندرها را فرسوده کرده و حداقل کارایی را کاهش می دهد.

 

هنگامی که هوای مملو از رطوبت به فرستنده ها، ابزارهای سنجش یا مبدل ها فرستاده می شود، این ابزارها می تانند دقت خود را از دست بدهند یا کاملا متوقف شوند و در دیگر ابزارها آشفتگی ایجاد کنند. خطوط هواساز کمپرسور به دلیل تولید رطوبت باقیمانده دچار خوردگی می شود.

 

مضرات رطوبت موجود در هوای فشرده و محصولات نهایی

 

هر خط مونتاژ که در آن محصولات درون شیشه یا بطری قرار می گیرند از هوای فشرده برای تمیز کردن و خشک کردن ظروف استفاده می کند. وقتی در خروجی نهایی هوای فشرده رطوبت وجود داشته باشد، ممکن است ظروف توسط هر نوع یا سم یا باکتری موجود در آب آلوده شوند. و این مساله باعث می شود که مواد غذایی یا نوشیدنی بسته بندی شده در ظروف به طور خطرناکی آلوده شوند.

 

مثالهای دیگری از محصولاتی که در تولید آنها از تجهیزات هوای فشرده استفاده می شود، محصولات تمیز کننده، رنگ ها، پارچه ها و لباس ها و کالاهای چاپی و … می باشند که رطوبت روی آنها می تواند منجر به تولید محصولات با کیفیت پایین تر همچنین صدمه به تجهیزات تولیدی گردد.

 

انواع فیلترهای کمپرسور درون خطی

 

سیستم های کمپرسور برای اطمینان از کیفیت بالای هوا ممکن است از انواع فیلترهای درون خطی استفاده کنند. انواع فیلترهای زیر دارای مزایای منحصر به فردی برای سیستم های تصفیه هوای فشرده هستند:

 

1. فیلترهای ذرات

از فیلتر ذرات خشک به طور کلی برای از بین بردن ذراتی که پس از خشک کن جذب می شوند استفاده می شود. همچنین ممکن است برای از بین بردن ذراتی که باعث خوردگی می شوند، مورد استفاده قرار گیرند. یک فیلتر ذرات ، ذرات را گرفته و آنها را درون فیلتر به دام می اندازد.

 

2. فیلترهای کربن فعال شده

این فیلترها از جذب فعال کربن برای به دام انداختن بوهای نامطبوع، بخارات روغن و … استفاده می کنند. فیلترهای کربنی برای اطمینان از حذف روغن هوای فشرده ضروری هستند.

 

3. فیلترهای ترکیبی

برای حذف آب و ذرات معلق در هوا، از یک فیلتر جمع شونده استفاده می شود. قطرات کوچکتر در فیلتر گیر می کنند و به صورت قطره های بزرگتر در می آیند و سپس از فیلتر خارج می شوند و مانع ایجاد توده در ورودی فیلتر می گردد.
این نوع فیلترها خاک، گرد و غبار، ذرات معلق در هوا و روغن را تا 0.01 میکرون از بین می برند و این گزینه ای موثر برای فیلترهای پیش خشک کن هوا است.

 

4.فیلترهای جمع کن سرد

این فیلترهای ذوب در 35 درجه فارنهایت کار می کند. عملکرد آنها در دمای پایین باعث افزایش راندمان در حذف رطوبت می شود.

 

5. فیلترهای ورودی هوای فشرده

فیلتر وردی کمپرسور هوا به عنوان اولین دفاع در برابر آلودگی ها ضروری است. یک فیلتر ورودی می تواند ذرات معادل 0.3 میکرون را مسدود کرده و به حذف آلاینده های شیمیایی از هوا کمک کند.

 

6. فیلترهای با بازده بالا

 

این فیلترها در حذف ذرات و کاهش افت فشار هوا از دیگران بهتر هستند. آنها همچنین انرژی کمتری را نسبت به فیلترهای معمولی مصرف می کند د رحالی که ذرات به اندازه 0.01 میکرون را از بین می برند.

 

چگونه بهترین فیلتر را برای کمپرسور هوا انتخاب کنیم؟

 

انتخاب بهترین فیلتر کمپرسور هوا برای سیستم یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای حفظ کارایی و جلوگیری از سایش غیرضروری تجهیزات انجام دهید. انتخاب یک یا چند فیلتر کمپرسور هوا می تواند یک کار چالش برانگیز باشد. اگر مطمئن نیستید از کجا شروع کنید عوامل زیر را به عنوان بخشی از انتخاب خود در نظر بگیرید:

 

نوع کمپرسور:

 

هر نوع کمپرسور هوا دارای اتصالات، فیلتراسیون و سایر نیازهای خاص خود است که باید در نظر گرفته شود. تنها راه برای محدود کردن گزینه های فیلترهای هوا مراجعه به دفترچه راهنما و دستورالعمل های مربوط به سیستم شماست. اگر دیگر کتابچه های راهنما را در اختیار ندارید، بهتر است با یک شرکت معتبر در زمینه تجهیزات هوای فشرده مشورت کنید. کارشناسان ما در شرکت پارسیس هوای باران آماده مشاوره رایگان قبل از خرید کمپرسور و تجهیزات مورد نیاز شما می باشند.

 

رتبه بندی فیلترها:

 

شما می خواهید تعادل خوبی بین درجه بندی فیلتراسیون و فواصل سرویس پیدا کنید. یافتن دقیق این فاصله زمانی جز الزامات مربوط به کیفیت هوای خروجی است. برنامه ریزی برای ایجاد بهترین کیفیت به شما این امکان را می دهد که آلودگی های موجود را به اندازه کافی از بین ببرید و ذرات اضافی را فیلتر کنید. هرچه که فیلتر بتواند ذرات کوچکتری را به دام بیندازد، سوراخ های فیلتر نیز کوچکتر هستند. سوراخ های کوچکتر باعث می شوند که شما فیلتر را بیشتر تعویض کنید، زیرا راحت تر و سریعتر مسدود می شود.

برای اکثر کارخانجات صنعتی فیلترهای ذرات معلق با هدف عمومی 40 یا 5 میکرون کافی می باشد. میکرون مورد نیاز توسط اجزای پایین دست کمپرسور تعیین می شوند. ابزارهای پنوماتیک و اکثر تجهیزات صنعتی از فیلتراسیون 40 میکرونی استفاده می کنند، درحالی که ابزارها یا اجزای حساس تر از گزینه 5 میکرونی استفاده می کنند. همچنین برنامه هایی وجود دارد که فیلترهای 20 ف 25 یا 75 میکرونی را انتخاب می کنند.

 

وقتی که در یک دستگاه نیاز به فیلتر 40 میکرونی باشد، استفاده از فیلتر 5 میکرونی منجر به افت فشار زیاد در فیلتر و کاهش طول عمر آن می شود و وقت و هزینه بیشتری صرف نگهداری دستگاه می گردد.

 

ظرفیت جریان

دستگاه های مختلف به سطوح مختلف جریان هوا نیاز دارند پس باتوجه به میزان جریان هوای ورودی دستگاه ها متفاوت خواهند بود.

 

 

منبع: .titusco.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *