کاربرد کمپرسورهای هوای فشرده در صنایع دارویی

توزیع هوای فشرده برای شرکت های دارویی یک نیاز است. بدون داشتن هوای باخلوص بالا، آسیب دیدگی محصولات دارویی در هنگام ساخت، ذخیره سازی یا حمل و نقل غیرقابل جبران است. اینکه هر یک از شرکت های دارویی از کدامیک از نوع کمپرسور استفاده می کنند بستگی به محصول تولیدی آنها دارد.

شرکت های دارویی از چه تجهیزاتی استفاده می کنند؟

از آنجا که محصولات دارویی بسیار حساس هستند، بسیار ضروری است که کمپرسور هوا با درجه تجاری مناسب در یک محیط استریل کار کند، به این معنی که یک کمپرسور هوا بدون روغن برای اینگونه محیط ها ضروری است. شرکت های دارویی همچنین می توانند به طور مکرر از سیستم تولید نیتروژن با کیفیت بالا و همچنین خشک کن های هوای فشرده بهرمند شوند.

 

برخی از ویژگی های مهم برای شرکت هایی که مواد دارویی تولید می کنند عبارتنداز:

اندازه : تجهیزات باید قدرت کافی برای تامین تقاضا را در خط تولید فراهم آورند، اندازه فیزیکی بایستی متناسب با امکانات مورد نظر باشد.

کارآیی: مصرف انرژی یک هدف ارزشمند است و کمپرسور هوای مناسب می تواند به تولید بهتر کمک کند، به خصوص اگر گزینه مورد نظر از نوع بدون روغن باشد.

مصرف روغن: برای به حداقل رساندن خطر آلودگی، برنامه های دارویی معمولا از مدل های بدون روغن در خط تولید استفاده می شود.

مقررات زیادی وجود دارد که شرکت های دارویی بایستی برای امکانات خط تولید خود فرهم آورند، سادگی، اطمینان از عدم وجود ذرات روغن و یا اندازه گیری درصد دقیق و اطمینان از اینکه ترکیب هوا در حد مشخصی خواهد بود. این نوع قوانین از طرف اداره داروی فدرال FDA و فارماکوپه های اروپا و آمریکا ارائه می گردد. بسته به نوع کاربرد و نیازهای واقعی مدل ها می توانند بسیار متفاوت باشند.
بادرنظر گرفتن تمام موارد، درک کلیه قوانین کاربرد هوای فشرده بسیار مهم است. هوای مورد استفاده با دارو و یا مواد پزشکی باید کاملا عاری از میکروب و ذرات آلاینده باشد.

شرکت های دارویی چگونه از کمپرسورهای هوا و ژنراتورهای گاز ازت استفاده می کنند؟

 

 

متداولترین کاربرد کمپرسورهای هوای فاقد روغن در سطح تجاری در تاسیسات دارویی، پاکسازی و تصفیه هوا است تا محصولات دارویی شما در حین ساخت، نگهداری یا جابجایی ایمن نگه داشته شوند. همچنین میتوانید از هوای فشرده برای کنترل سیلندرها و دریچه هاییی که بخشی از تجهیزات پردازش دارویی هستند، برای کار سیستم های لوله کشی مایع قابل انفجار و برای جداکردن مناطق امن به کار بگیرید.

برخی از کاربردهای احتمالی هوای فشرده شامل:

بسته بندی: بطری های، لوله ها و … قبل استفاده باید تمیز و خشک باشند. این بسته ها بامحصول در تماس هستند، بنابراین هوای سرد هوای مورداستفاده باید کاملا خشک و عاری از روغن باشد.

ساخت: بسیاری از نکات فرآیند تولید شامل هوای فشرده شده مانند مخلوط کردن اجزای سانده قرصهای روکش دار و محصولات پرس می باشد.

فیلتر و تصفیه آب: هوای فشرده حتی می تواند به سیستم های فیلتراسیون نیرو کمک کند تا اطمینان حاصل شود که هر چیزی که در تولید داروها یا برای تولید دارو استفاده می شود تمیز و عاری از آلودگی است.

مولدهای نیتروژن طیف گسترده ای از داروهای تجاری مانند استفاده از بسته بندی های بی اثر و کاهش مشکلات اکسیداسیون را که ممکن است رخ دهد، در برمی گیرند. نیتروژن اکسیرن را جابجا می کند و بنابراین می تواند آن را از مناطقی که ممکن است اکسیژن باعث واکنش نامطلوب شود، خارج می کند. به عنوان تجهیزات دارویی، خشک کن های هوای به همین ترتیب از واکنش های ناخواسته آلودگی ها محافظت می کنند. این دستگاه ها برای از بین بردن ایمن رطوبت و خشک و استریل نگه داشتن هوا برای محافظت از محصولات استفاده می شوند.

از آنجایی که برای انتخاب کمپرسور و تجهیزات مناسب گزینه های زیادی پیش رو دارید، کارشناسان فنی ما در شرکت پارسیس هوای باران می توانند با شما در انتخاب کمپرسور هوای مناسب و همچنین سایر محصولات سیستم هوای فشرده شما را راهنمایی نمایند، پس با ما در تماس باشید.

فواید کمپرسورهای هوا در صنایع دارویی

جدا از امکان تولید، کمپرسور هوای مناسب می تواند طیف وسیعی از مزایا را برای شرکت های دارویی فراهم آورد:

کاهش هزینه های عملیاتی: کمپرسورهای هوای بدون روغن از کارآمدترین ابزارهای موجود هستند و می توانند به کاهش چشمگیر هزینه های کار کمک کنند. به علاوه سیستم های هوای فشرده کارهای زیادی انجام می دهند و در بسیاری از مناطق مختلف تولید کاربرد دارند.

پاکیزگی مطمئن: برای حفظ و انطباق با مقررات بهداشتی، به دستگاهی نیاز دارید که بتوانید به آن اعتماد کنید. سیستم های بدون روغن هوای پاک و بدون آلودگی تولید می کنند.

قابلیت اطمینان: در دنیای تولید، زمانی که سیستم دچار نقص و یا خرابی می شود، از دست می رود، بنابراین تجهیزات هوای فشرده شما باید قابل اعتماد باشند و به طور مداوم از عملکرد پشتیبانی آن بایستی مطمئن باشید.

هزینه تعمیر و نگهداری پایین: به همین ترتیب، ماشین آلات با هزینه نگهداری بالا می توانند به زمان خرابی سیستم شما اضافه کنند. کمپرسورهای هوای بدون روغن وظایف تعمیر و نگهداری کمتری دارند، بنابراین زمان کمتری برای نگهداری آنها صرف می شود هزینه کمتری نیز برای تجهیزات مورد نیاز خواهید داشت.

پایداری: تجهیزاتی که با سوخت های فسیلی کار می کنند، سازگار با محیط زیست نیستند و می توانند باعث آلودگی شوند، اما کمپرسورهای هوایفشرده قابل اطمینان برای صنعت داروسازی هستند. تاسیسات دارویی تجهیزات بسیار ظریفی هستند، کمپرسورهای هوا، ژنراتورهای تولید کننده گاز، خشک کن هایی مناسب برای آن محیط نیاز دارند و هوای فشرده خالص بدون روغن فراهم می کنند که ماشین های خط تولید را در محیطی خشک و استریل محافظت می کنند.

تولید کنندگان محصولات دارویی نه تنها به تکنولوژی فرآیند پیچیده بلکه به انطباق دقیق با شرایط خاص محیطی نیز نیاز دارند. دمای اتاق، فشار دیفرانسیل اتاق، رطوبت و کیفیت هوا از فاکتورهای مهم کیفیت محصول و قابلیت اطمینان فرآیند های دارویی هستند. اغلب هوای فشرده شده به خودی خود در تماس مستقیم با محصول تولیدی نقش اساسی در تولید دارد. این امر باعث می شود خلوص مطلق این هوای فشرده به یک فاکتور فوق العاده مهم تبدیل شود.

پاکی هوای تولیدی بالاترین اولویت

وجود یک محیط استریل در صنعت داروسازی ضروری است. بنابراین، فقط 100% کمپرسورهای بدون روغن برای تولید محصولات دارویی مناسب هستند. آلودگی در هوای فشرده به عنوان مثال به صورت روغن یا ذرات دیگر می تواند منجر به قطع فرآیند، توقف تولید و آسیب های جبران ناپذیری گردد. بنابراین تولید کنندگان بایدهرگونه خطری را برطرف کنند وهمیشه حداکثر کیفیت هوای فشرده خود را در نظر بگیرند.

  • کاربرد هوای فشرده در مناطق مختلف
  • هوای فشرده به عنوان هوای فرآیندی
  • نگهداری از بطری ها و آمپول ها در یک محیط استریل بعد از تمیز کردن
  • هوای فشرده برای مخلوط کردن، الک کردن و پرکردن
  • هوای فشرده برای فیلتر کردن هورمون ها
  • هوای فشرده برای خرد کردن و میکرونیز کردن پودرهای باکیفیت بالا
  • هوای فشرده در برای کنترل دریچه های پنوماتیک تجهیزات آزمایشگاهی
  • هوای فشرده برای تصفیه هوا در هنگام پلمپ محصولات
  • هوای فشرده برای پوشش رنگی قرص ها

کمپرسور هوا برای کارخانه های دارویی:

تقریبا نیمی از شرکت های دارویی جهان در ایالات متحده واقع شده است. برای سازمان غذا و دارو (FDA) این مساله به دلیل تنظیم صنعتی که نقشی اساسی در سلامتی و رفاه میلیون ها بیمار دارد، بسیار بااهمیت است.

 

 

تولید دارو نیاز به ماشین آلاتی دارد که می تواند فرمول درست کند و آنها را به صورت مایع و قرص و بطری تبدیل کند. از مخلوط کردن مواد تشکیل دهنده تا برچسب زدن بطری ها، هر مرحله باید دقیقا همانطور که در فرمول یک داروی خاص ذکر شده است، اجرا شود. برای اینکه شرکت های دارویی هزینه های خود را جبران کنند و در حد تقاضای بازار باقی بمانند، بسیار مهم است که هر مرحله با بیشترین سرعت و کارآیی انجام شود. از همه مهم تر هر دارو باید در محیطی تولید شود که فاقد میکروب، باکتری و روغن های آلوده باشد.

موارد فوق را می توان با کمپرسور هوای فشرده برای تولیدکنندگان دارو فرآهم آورد. مراحل زیر در ساخت دارو از جمله مناطقی است که شرکت های دارویی از کمپرسور هوا بیشترین بهره را می برند.

قرص

 

کمپرسور-صنعت دارو

 

در داروخانه ها و فروشگاه های دارویی، قفسه ها با انواع مختلفی از داروها نگهداری می شوند که برای بهبود مجموعه از شرایط سلامتی ساخته شده اند. از داروهای سردرد گرفته تا داروهای سرماخوردگی، اکثر این محصولات معمولا به صورت قرص یا کپسول ارائه می شوند. بعضی از افراد قرص را ترجیح می دهند، در حالی که دیگران با کپسول ها راحت ترند، اما اثرات یک داروی خاص بدون توجه به شکل آن همیشه یکسان است.

بیشتر قرص ها و کپسول هایی که با آنها برخورد می کنید، با هوای فشرده تولید می شوند که مراحل زیر در روند تشکیل آنها دخیل است:

مخلوط کردن: با هر نوع قرص، مواد باید مطابق با فرمول دقیق داروی خاص متعادل شوند. در آزمایشگاه های دارویی، ابزارهای پنوماتیک می توانند هر ماده را دقیقا به اندازه مشخص مخلوط و یا تقسیم کنند.

فشرده سازی: به محض مخلوط شدن مواد اولیه تولید دارو، محتویات باید به صورت قرص تقسیم، فرم داده و سفت شوند. در کل این فرآیند، ماشین آلات هوای فشرده هر مرحله را به طور کامل انجام می دهند.

پوشش: بعد از قالب گیری و جامد شدن قرص ها، مرحله بعدی پوشش آنها با یک بافت یا رنگ قابل فروش است. با استفاده از ابزارهای پنوماتیک، می توان فرآیندهای رنگ آمیزی و پوشش را بدون اشکال به انجام رسانید.

داروهای سخت به مردم این امکان را می دهند تا بر دردهای بدن، ناراحتی های مفصلی، تحریکات گلو و علائم سرماخوردگی، سردرد و … غلبه کنند. اما تعداد کمی از این داروها امروزه به صورت پودر و بدون سخت شدن و بدون پوشش در بازار موجود هستند. که کلیه مراحل فوق با استفاده از کمپرسورهای هوای فشرده انجام می گیرند.

کپسول

 

پارسیس هوای باران-کمپرسور

 

همه بیماران راحت نیستند که از قرص های سخت استفاده کنند و قادر به بلع اشکال سخت دارویی مانند قرص نیستند. برای این افراد، گزینه های نرم تری به صورت کپسول تولید می شود که در آن فرمول های دارویی به شکلی است که دارو در یک غشای ژلاتینی قرار می گیرد. در این فرم، دارو نرم تر است و به راحتی با مقداری آب از گلو عبور می کند.

کپسول در آزمایشگاه ها طی مراحل زیر و با استفاده از به کارگیری هوای فشرده تولید می شود:

محتویات: درون هر درپوش ژل پودرهایی وجود دارد که محتوای دارویی یک نوع کپسول را شامل می شود. این مدل دارو برای سردرد، سوهاضمه یا علائم سینوسی می باشد، محتوای پودر آن در آزمایشگاه ها توسط کمپرسورهای هوا مخلوط می شوند.

ژل: ژل خشک که هر کپسول را به شکل خود در می آورد نیز از قابلیت های آزمایشگاهی شگفت انگیز است، زیرا از ترکیباتی تشکیل شده است که باید در یک تعادل تقیق مخلوط شوند، تا حد نازکی پخش شده و تا قوام خاصی خشک شوند. با هوای فشرده، تمام این مراحل به سرعت و به راحتی انجام می شوند.

بسته بندی: برای اینکه کپسول ها ژله ای در داروخانه ها قابل فروش باشند، باید بسته بندی شوند تا از بافت ظریف آنها محافظت شود. برخی از برندهای دارویی کپسول ها را در بطری های دارویی به فروش می رسانند، در حالی که کپسول های دیگر در بسته های حبابی فروخته می شوند. در هر صورت، مراقبت های زیادی از بسته بندی کپسول صورت می گیرد و فناوری هوای فشرده این امکان را فرآهم می آورد.
تولید کپسول از مدتها پیش یکی از بزرگترین نوآوریهای صنعت دارو می باشد. امروزه در خطوط تولید مجهز به کمپرسورهای هوا، کپسول ها به صورت فله ای تولید شده و خیلی سریعتر از گذشته بسته بندی می شوند. با هوای فشرده ، کل فرآیند مطابق با استانداردهای بهداشتی و محیطی با رنگ های مناسب در اختیار بیماران قرار می گیرد.

مایعات دارویی

تولید مایعات دارویی نیز مانند تولید قرص و کپسول به فناوری هوای فشرده نیازمند است. در حالی که در ساخت قطره های چشمی یا شربت سرفه هیچگونه سفتی و سختی وجود نداردف اما مواد اولیه باید همچنان طبق مشخصات فرمول معین اندازه گیری شوند. محیطی که در آن چنین محصولاتی ساخته می شوند نیز باید فاقد آلودگی باشد. سرانجام، مقادیر باید به طور مساوی برای مصرف با تجویز پزشک با یکدیگر مخلوط شوند.

 

پارسیس هوای باران-کمپرسور

 

برای تولید مایعات دارویی، با استفاده از تکنولوژی هوای فشرده مراحل زیر طی می شود:

متعادل سازی: هر دارویی برای اثر خاص ساخته شده است، چه از طریق و چه از طریق تجهیزات خارجی وارد بدن گردد. این اثر بخشی را نمی توان بدون تعادل مواد تشکیل دهنده به دست آورد. آزمایشگاه های دارویی امروزی از ابزارهای کمپرسور محور برای اطمینان از تعادل دقیق مواد تشکیل دهنده به هر فرمول خاصی، استفاده می کنند.

تصفیه: قبل از اینکه فرمولی برای استفاده در بازار عرضه شود، باید خالص و عاری از آلودگی باشد. با استفاده از هوای فشرده بدون روغن، داروها بدون عناصر آلوده کننده روغنی و سایر میکروب ها تشکیل می شوند.

برای اینکه هر ظرف شربت ارزش خود را حفظ کند، باید مقدار مشخصی از داروی مورد نظر در آن قرار گیرد. با استفاده از ماشین آلات مجهیز به هوای فشرده، قرص ها شمرده می شوند و فرمول ها به میزان دقیق اندازه گیری می شوند.

در طول تولید مایعات دارویی، بسیار مهم است که تمام مراحل در محیط هایی انجام شود که فاقد رطوبت، روغن موجود در هوا، باکتری های کپ ساز و سایر عوامل ایجاد کننده میکروب باشد. هنگامی که هر مرحله با کمپرسور هوا برای اهداف دارویی انجام می شود، هیچ یک از عناصر ذکر شده وارد محصولات نهایی نمی شود.

لوسیون

برای داروهایی که برای استفاده های خارجی ساخته می شوند، سهم هر یک از مواد تشکیل دهنده بسیار مهم است. اگرچه این اثرات برروی بدن بیشتر از نظر فیزیولوژیکی است، اما تعادل مواد تشکیل دهنده می تواند باعث درمان یا تشدید یا عدم تاثیر شود. بنابراین، مراحل زیر باید در طول هر تولید لوسیون بدون شکست انجام شود و به صرفه است که این کار در آزمایشگاه ها با استفاده از کمپرسورهای هوای فشرده انجام گردد.

فرمولاسیون

محصولات پوستی ابتدا باید از نظر اثرات آزمایش شوند و سپس با ترکیبات مناسب برای بهترین نتیجه ممکن تولید شوند. با استفاده از ابزار و ماشین آلات پنوماتیک، آزمایشگاه ها می توانند فرمولاسیون های مناسب را برای بهبود بیماری های پوستی آزمایش و تعیین کنند.

ترکیب: کوچکترین عدم تعادل مواد شیمیایی می تواند باعث شود که مایعات یا لوسیون اثر مورد نظر خود را از دست بدهد یا از طرف کاربران واکنش های نامطلوبی ایجاد کند. به لطف قابلیت های ارائه شده توسط کمپرسورهای هوا، آزمایشگاه های دارویی می توانند تعادل هر محصول را تضمین نمایند.

توزیع: هنگامی که یک لوسیون برای تولید انبوه مخلوط می شود، باید اندازه گیری مناسب در ظروف یکنواخت در خط مونتاژ توزیع شود. سیستم های هوای فشرده به اپراتورها این امکان را می دهند تا هر ظرف را دقیقا همانطور که در برچسب های پنوماتیک محصول مشخص شده است، پر کنند.

فرمول های پوستی باید با همان مراقبت و بهداشتی که برای تولید قرص، کپسول و شربت ها تولید می شوند، ساخته شوند. بنابراین فرمول هایی که برای استفاده خارجی استفاده می شوند با ایمنی و کارآیی بیشتری در آزمایشگاه هایی که از ماشین آلات پنوماتیک استفاده می کنند، تولید می گردند.

ظروف پلاستیکی

داروها در ظروف مختلفی فروخته می شوند که هر یک از آنها متناسب با اندازه و نوع داروی مورد نظر است. با این حال در بیشتر موارد قرص ها و داروهای مایع در بطری های کوچک فروخته می شوند. برای بسیاری از داروها، بطری های مورد استفاده به سادگی ظروف عمومی و استاندار هستند که می توانند آنها را از نظر اندازه، به صورت عمده و از مراکز تولیدی سفارش داد، بعضی اوقات برای برندهای خاص ظروف خاصی ساخته می شود.

به هر صورت، مراحل زیر در تولید ظروف با ماشین آلات هوای فشرده نقش دارد:

قالب سازی: ظروفی که داروها در آنها فروخته می شوند باید متناسب با مقادیر موجود در یک محصول خاص در اندازه های خاص قالب ریزی شود. شکل و رنگ ظروف محصول نیز مهم است، زیرا شکل ظاهری ظرف می تواند نقش مهمی در هویت یک شرکت در بازایابی و فروش داشته باشد.

شکل گیری: بعد از اینکه پلاستیک های گرم قالب گرفتند، باید در محیطی عاری از آلاینده خشک شوند. با استفاده از ماشین آلات پنوماتیک، ظروف با حداکثر شرایط بهداشتی سخت می شوند و بنابراین برای قرصها، کپسول ها، شربت ها و لوسیون ها از ماشین آلات پنوماتیک با حداکثر شرایط بهداشتی ساخته می شوند.

برچسب زدن: بعد از ساختن ظروف، و قبل از افزودن دارو، باید برچسب هایی به جلو و عقب زده شود که مارک، نوع دارو، مواد تشکیل دهنده و دوزهای توصیه شده را مشخص کند. خواه علامت گذاری عمومی باشد یا خاص، کمپرسورهای هوای فشرده مونتاژ امکان برچسب زنی به روشی قابل اعتماد و یکنواخت را فراهم می سازند.

کارتن

درحالی که اکثر داروها در بطری های پلاستیکی موجود هستند، برخی از آنها در کارتن ها بسته بندی می شوند. برای داروهایی که داخل کارتن هستند، ریسک دستکاری و یا سرقت کمتر است. از نقطه نظر بازاریابی نیز کارتن ها به عنوان بسترهایی برای آرم ها، طرح ها و رنگ هایی که ممکن است با یک محصول خاص مرتبط باشند، به شناخت برند کمک می کنند.

کارتن های پزشکی معمولا از اندازه کف دست تا کمی بزرگتر هستند، اما تولید آنها شامل مراحل زیر است که هر یک از این مراحل به بهترین شکل در خطوط تولید مجهز به هوا حاصل می شود.

برش/تاشو: مقوا باید به اندازه مورد نیاز هر داروی خاص برش داده شود و سپس برش ها باید مطابق مشخصات طرح مربوطه تا شوند. با استفاده از دستگاه های مجهز به هوا در امتداد خطوط مونتاژ تولید کارتن برای صنعت داروسازی کار ساده ای است.

چاپ: کارتن ها باید با همان اطلاعات چاپ شده روی بطری چاپ شوند. با این حال چاپ کارتن ها ممکن است شامل عناصر رنگی و طراحی گرافیکی بیشتری باشد که به تشخیص مارک های دارویی از سایر محصولات موجود در بازار کمک می کند. برچسب های کارتن را می توان با استفاده از کمپرسورهای هوای صنعتی به چاپ رساند.

بسته بندی: بعد از اینکه کارتن ها به طور کامل مونتاژ شدند زمان آن است که دارو در داخل آن مهر و موم شود. به طور کلی داروهای فروخته شده در کارتن یا در بطری یا بسته های حباب دار به بازار عرضه می شود.

منابع: 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *